Aneb jak na to přírodní cestou!

Bezinky a jejich účinky na zdraví

Vydáno:

Naposledy Aktualizováno:

Bezinky a jejich účinky na zdraví

V dnešní době se stále více lidí zajímá o to, co konzumují a jak to ovlivňuje jejich zdraví. Pojmy jako superpotraviny nebo funkční potraviny jsou stále častěji slyšet. Jednou z potravin, která by mohla být zařazena do této kategorie, jsou bezinky. Tyto malé bobule rostoucí na stromě s názvem bez černý mají výrazné zdravotní benefity, o kterých většina lidí nemá ani tušení. Pokud chcete vědět více o jejich účincích na zdraví, zůstaňte s námi a pokračujte ve čtení tohoto článku.

Bezinky a jejich účinky na zdraví

Co jsou Bezinky?


Bezinky jsou ovocné plody, které rostou na bezovém keři. Tento keř má název Sambucus Nigra a může dorůstat až do výše 4-5 metrů. Bezinky jsou kulaté plody, které mají v průměru asi 5-6 mm. Jsou tmavé barvy a mají hořkou chuť.

Nutriční hodnoty Bezinek


Bezinky jsou velmi bohaté na vitamíny a minerální látky. Obsahují zejména vitamín C, vitamín B6, draslík, hořčík, zinek a vápník. Díky tomuto složení jsou prospěšné pro lidské zdraví.

Zdravotní benefity Bezinek


Bezinky mají mnoho zdravotních benefitů, z nichž nejvýznamnější jsou:

 • Posilují imunitu – Vitamín C obsažený v Bezinkách pomáhá posilovat imunitu a chránit tělo před infekcemi a nemocemi.
 • Zlepšují trávení – Bezinky jsou bohaté na vlákninu, což pomáhá zlepšit trávení a regulovat stolici.
 • Pomáhají při nachlazení – Bezinky mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci při boji s nachlazením.
 • Zlepšují kardiovaskulární zdraví – Vysoký obsah antioxidantů v Bezinkách může pomoci chránit srdeční a cévní zdraví.
 • Poskytují antioxidační ochranu – Bezinky obsahují mnoho antioxidantů, jako jsou flavonoidy, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Jak Bezinky konzumovat


Bezinky mohou být konzumovány čerstvé, ale mohou být také sušené nebo zamrazené pro pozdější použití. Bezinky jsou oblíbenou přísadou pro výrobu džemů, sirupů a bylinných čajů. Bezinky se také často používají v kosmetických výrobcích kvůli svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

Vedlejší účinky a varování


Bezinky jsou většinou považovány za bezpečné pro spotřebu, ale mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky u citlivých jedinců. Tyto vedlejší účinky zahrnují průjem, nevolnost a zvracení. Lidé s alergií na rostliny z čeledi Caprifoliaceae (např. svízel, zimolez) by měli konzumaci Bezinek omezit nebo ji úplně vynechat.

Shrnutí


Bezinky jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálních látek, které posilují imunitu, zlepšují trávení a poskytují antioxidační ochranu. Bezinky se často používají v potravinářském průmyslu, kosmetice a tradiční medicíně kvůli svým mnoha zdravotním benefitům. Lidé s alergií na jiné rostliny by měli mít na paměti, že Bezinky patří do stejné čeledi rostlin a mohou vyvolat podobné alergické reakce.

Často Kladené Otázky

Jaké jsou účinky bezinek na zdraví?

Bezinky mají mnoho pozitivních účinků na zdraví. Jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, především na vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík a hořčík. Bezinky také obsahují antioxidanty, které chrání buňky před poškozením. Působí protizánětlivě, mají antibakteriální a antivirotické účinky, přispívají k posílení imunitního systému a udržují zdravou kůži.

Které části bezinky jsou nejvíce zdraví prospěšné?

Nejvíce zdraví prospěšné jsou květy bezinky. Tyto květy obsahují největší koncentraci vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Květy bezinky jsou také oblíbeným bylinkovým čajem, který má uklidňující účinky a podporuje dobrou náladu. Plody a listy bezinky však také mají své vlastní zdravotní přínosy, včetně podpory trávicího traktu a snižování hladiny cholesterolu v krvi.

O Portálu Bylinky Pro Zdraví

Bylinky Pro Zdraví byly vytvořeny s cílem pomoci lidem s různými zdravotními problémy a podpořit je v péči o své zdraví pomocí přírodních léčebných metod. Naše cílem je pomoci lidem zlepšit své zdraví a kvalitu života, a to prostřednictvím vzdělávání a sdílení informací o přírodních léčebných metodách.

Rádi bychom Vám připomněli, že všechny články a informace na našich webových stránkách jsou určeny pouze pro informační účely a nejsou náhradou za odbornou lékařskou radu. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, doporučujeme Vám vyhledat kvalifikovaného lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next post :

doporučujeme

 • Máta a bolest v krku

  Máta a bolest v krku

  Vítejte u článku, který vám pomůže zmírnit bolest v krku pomocí léčivé rostliny – máty. Pokud trpíte nepříjemnými pocity v krku a hledáte přírodní způsob, jak je zmírnit, pak jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte, jak máta pomáhá při bolesti v krku a jak ji můžete použít. Tak neváhejte a pokračujte v…

  Celý článek

 • Jste unavení? Zjistěte, jak vám ženšen pomůže získat energii! (Are you tired? Find out how ginseng can help you gain energy!)

  Jste unavení? Zjistěte, jak vám ženšen pomůže získat energii! (Are you tired? Find out how ginseng can help you gain energy!)

  Jsou vaše síly na nule a necítíte se dobře? Znáte již účinky ženšenu? Tento magický kořen vám může pomoci získat energii a nabrat novou sílu, kterou potřebujete k celodenním aktivitám! Přestaňte se cítit unavení a nevýkonní a dejte svému tělu přírodní podporu, kterou si zaslouží! Rozhodněte se pro zdraví a energii s ženšenem! Jste unavení?…

  Celý článek

 • Je delta-9 THC legální v České republice?

  Je delta-9 THC legální v České republice?

  Je delta-9 THC legální v České republice? Tuto otázku si kladou mnozí lidé, kteří se zajímají o využití této látky pro léčebné nebo rekreační účely. V této článku se budeme věnovat tomuto tématu a podrobněji rozebereme platné právní předpisy v České republice týkající se této látky. Pokud vás zajímá, zda máte jako občan České republiky…

  Celý článek